top of page

ÇİĞDEM ERBİL

Painter

Ressam

Çiğdem ERBİL

1961’de Bursa’da doğan Çiğdem Erbil, 1978-1984 yılları arasında lisans ve yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversites’inde tamamladı. Bir süre özel atölyesinde resim dersleri verdikten sonra 2009 -2010 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversite’sinde öğretim görevlisi olarak çalışarak emekliliğe ayrıldı.

16 Kişisel sergi açan, 5 ödülü bulunan Çiğdem Erbil, 100'ün üzerinde karma sergiye katılmıştır. Bir çok özel kolleksiyonda ve müzede eserleri sergilenmektedir. Halen özel atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

 

 

Cigdem Erbil was born in Bursa, Turkey in 1961. She completed her arts degree and masters education at the Mimar Sinan University from 1978 through 1984. After her studies and graduation, she first held private lectures in her own studio. In her later years of involvement with art, she lectured at the Yıldız Technical University until she retired in 2010.

Cigdem Erbil exhibited her artwork at 16 personal art exhibitions. She also took part in more than 100 group exhibitions.

She holds 5 awards. Some of her paintings are in highlighted in respectable museums. At present time, she works out of her personal studio.

 

bottom of page